Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Kecskés István: Összekevert fogalmak. - Magyar Szó, 1990. VIII. 4, 7.

 

Összekevert fogalmak

A "szabad véleménynyilvánítás" szerbcsernyei tolmácsolásban - A referendum magyarcsernyei és tóbai kimenetele jó alkalom a községi székhely megkérdõjelezésére?

 

- Ebbõl a referendumból sok minden kiderült. Számomra érthetetlen, függetlenül attól, hogy magyar nemzetiségûekrõl van szó, hogy saját államuk alkotmányuk meghozatala ellen szavazzanak. Talán tájékozatlanságról van szó? Hogy a többpárti választásokon szavaztak volna így, akkor még megérteném. Úgy gondolom, hogy itt valaki más belekeveredett az ügybe, hogy problémát okozzon nekünk. Jó volna, ha a két faluban elemeznék a történteket. Tisztázzák, hogy félrevezették-e az embereket, vagy ez a saját akaratuk volt... Errõl nyíltan kell beszélgetnünk - mondta többek között Nikola Bubnjeviæ, a szerbcsernyei küldöttség vezetõje, a magyarcsernyei képviselõ-testület legutóbbi ülésén. Reagálása pedig akkor következett, amikor a küldötteket tájékoztatták a július elsejei és másodikai referendum eredményeirõl. Ezekbõl pedig többek között kiderült, hogy a magyarcsernyei és tóbai polgárok 60 százaléka úgy gondolja, hogy a többpárti választások elõtt nem kellene meghozni az új köztársasági alkotmányt.

A szerbcsernyei küldöttség a referendum eredményébõl kifolyólag indítványozta, hogy mérjék fel: maradhat-e községi székhely Magyarcsernye, miután polgárai így szavaztak? A képviselõ-testületben megoszlottak a vélemények, és többen arra az álláspontra helyezkedtek, hogy a referendum kimenetelének következménye nem lehet a községi székhely megváltoztatása. Az ülés végül konkrét állásfoglalás nélkül ért véget (lényegében ez nem is szerepelt a napirenden), de a szerbcsernyeiek ebbe nem nyugodtak bele.

- Követelésünket és javaslatunkat a szerbcsernyei polgárok véleményére alapoztuk (...) - mondta Dragiša Arsin, a Szocialista Szövetség helyi szervezetének elnöke (...) nem kell megfeledkezni arról sem, hogy a szavazáson a polgáraink 90 százaléka megjelent, hogy kifejtse véleményét, szerintem külön kell választani a szavazás eredményének elemzését a községi székhely megváltoztatásától - mondja Kurunci András, a magyarcsernyei képviselõ-testület elnöke.

Szilágyi László, a Molin Mezõgazdasági Szövetkezet igazgatója és a képviselõ-testület küldötte szerint túl nagy ügyet csináltak a referendum eredményébõl (...) a magyarcsernyeiek és a tóbaiak nem szavaztak az új alkotmány ellen, mint ahogy azt a másik tábor állítja, hanem az alkotmány meghozatalának módjáról mondtak véleményt. Mint mondja, a vélemény kialakításához valószínûleg odahatott a VMDK is, ami csak bizonyítja, hogy az emberek nem tájékozatlanok, és tudják, hogy mi történik (...) Jómagam is azon az állásponton vagyok, hogy jobb volna elõbb a többpárti választásokat lebonyolítani, és majd utána meghozni az alkotmányt. Szerintem a magyarcsernyeiek és a tóbaiak is éppen erre gondoltak. Tizenhat éve élek Magyarcsernyén, és úgy gondolom, hogy az emberek közötti viszonyokat megbontják a szerbcsernyeiekéhez hasonló agresszív és militáns fellépések - mondja Djuro Kneževiæ filozófiatanár, a községi pártbizottság szakszolgálatának vezetõje (...) Radivoj Vukiæ, a Demokrata Párt zrenjanini helyi bizottságának tagja szerint a szerb nemzetet inkább azok sértették meg, akik továbbra is »differenciálják« azokat, akik nem úgy gondolkoznak, ahogy õk. Még inkább azok, akik még egyszer bebizonyították ezzel a referendummal, hogy továbbra is manipulálni lehet az emberekkel. A szerbcsernyeiek, úgy látszik, a következõ két kérdést olvashatták el a szavazólapon: "1. Az egységes Szerbia mellett vagyok; 2. Szeparatista vagyok és meg akarom sérteni a szerb népet." Reagálásukból ítélve csakis így értelmezhették a "szabad véleménynyilvánítást".